Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 514 330 247

Jak przewozić przedmioty wrażliwe na uszkodzenia?

Przeprowadzki i relokacje firm wiążą się często z koniecznością wynajęcia profesjonalnej firmy specjalizującej się w świadczeniu usług transportowych. Niektóre z przewożonych towarów lub przedmiotów wymagają bowiem szczególnego traktowania. Bywa, iż są drogocenne, delikatne lub ich forma wymusza wykonanie specjalnego zabezpieczenia na czas transportu. Wszystkie tego typu rzeczy określane są mianem "przedmiotów wrażliwych". Co zaliczamy do tej grupy oraz w jaki sposób przewozić przedmioty, aby uniknąć ich uszkodzenia? Zapraszamy do lektury naszego artykułu. 

 

Jakie przedmioty są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia?

Mianem przedmiotów wrażliwych można określić najróżniejsze przedmioty i towary. Kryterium zaliczenia ich do tej grupy jest wysoka podatność na działanie czynników zewnętrznych, takich jak, np. uszkodzenia mechaniczne. Do grupy takich przedmiotów z pewnością możemy zaliczyć rośliny, żywność, medykamenty, meble z przeszkolonymi witrynkami, ceramikę użytkową i ozdobną, dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, antyki) oraz wiele innych przedmiotów. 

Jak przewozić przedmioty wrażliwe na uszkodzenia?

Podstawową kwestią w zakresie bezpiecznego przewożenia przedmiotów wrażliwych na uszkodzenia jest oczywiście odpowiedni dobór opakowań. Powinny one bowiem skutecznie chronić przed uderzeniami i ewentualnym zniszczeniem. Jakie zatem powinno być opakowanie, aby spełniało swoją funkcję? Przede wszystkim solidne, trwałe i wykonane z materiałów najwyższej jakości. Aby dostatecznie zabezpieczyć przedmioty najczęściej wykorzystuje się folię bąbelkową, folię strech, sztywne kartony lub skrzynki wykonane z drewna. Jednak samo włożenie przedmiotu do kartonu i owinięcie go strechem może być niewystarczające. Warto zatem w kartonie lub skrzyni umieścić oprócz delikatnego przedmiotu także odpowiednie wypełnienie, dzięki któremu wszelkie, ewentualne uderzenia będą wytłumione i nie dojdzie do uszkodzenia przedmiotu. Rolę takiego wypełniacza może pełnić odpowiednio uformowany lub pocięty papier, zwinięta folia, folia bąbelkowa, styropian w formie bloków lub kulek, wełna drzewna czy poduszeczki foliowe wypełnione powietrzem. Możliwości jest naprawdę dużo. 

Jak zabezpieczyć ładunek przed przesuwaniem podczas transportu?

Wiemy już jak odpowiednio opakować przedmioty wrażliwe na uszkodzenie. Teraz warto przyjrzeć się zabezpieczeniu ładunku w trakcie samego przewozu. Podczas jazdy samochodem dostawczym w jego części składowej na przewożone przedmioty oddziałują mniejsze lub większe przeciążenia. Nawet najlepiej zapakowany przedmiot może się przesuwać i mimo solidnego opakowania ulec uszkodzeniu. Z pomocą przychodzą akcesoria przeznaczone do zabezpieczania towarów podczas transportu. Warto zatem, aby dodatkowo zabezpieczyć przedmioty wrażliwe na uszkodzenia stosując maty i taśmy antypoślizgowe. Najczęściej wykonane są z gumy, płótna, specjalnej pianki lub sztucznej waty. Mogą być one ułożone na podłożu pod opakowanymi przedmiotami lub też pełnić funkcję przekładek między paczkami.