Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 514 330 247

Jak przygotować dziecko do przeprowadzki?

Wyprowadzka do nowego miejsca zamieszkania to spore obciążenie psychiczne – szczególnie dla dzieci, dla których najczęściej jest to pierwsza wielka zmiana w życiu. Jeżeli nie przygotujesz na to swojej pociechy we właściwy sposób, może to poskutkować jej buntem, a nawet problemami psychicznymi. Jak więc oswoić dziecko z myślą o nowym domu?

 

Co zrobić, by dziecko dobrze zniosło przeprowadzkę?

Tak naprawdę nie da się przewidzieć, jak dziecko zareaguje na wiadomość o opuszczeniu domu. Bardzo wiele zależy nie tylko od jego wieku, ale też od tego, w jaki sposób przedstawisz mu tę informację. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dzieci znoszą przeprowadzki znacznie bardziej emocjonalnie niż osoby dorosłe. W takiej sytuacji naruszone zostaje ich poczucie bezpieczeństwa – tracą przecież zarówno dom, który był ich miejscem na ziemi, jak i krewnych, przyjaciół, szkołę czy ulubione miejsca w okolicy. Słowem – zostają wyrwane z bezpiecznego, znajomego otoczenia i rzucone na całkowicie nowy grunt, gdzie absolutnie wszystko jest nowe i obce.

By załagodzić smutek i tęsknotę, a także uniknąć napadów złości u dziecka czy problemów z jego przystosowaniem się do nowego otoczenia, powinieneś zadbać o to, by cały proces był możliwie bezbolesny. Jak to zrobić?

  • Uprzedź dziecko odpowiednio wcześnie – nie odkładaj informacji o przeprowadzce mieszkania na ostatnią chwilę. Zacznij wspominać o niej już na kilka miesięcy wcześniej. Daj dziecku oswoić się z tą myślą i przepracować ją. Przez kolejne tygodnie mów często o przeprowadzce, przedstawiając ją z jak najlepszej strony – np. zaznaczając, że już niedługo będziecie mieszkać w piękniejszej okolicy lub że dziecko będzie mieć większy pokój.
  • Okaż wyrozumiałość – jeżeli dziecko buntuje się i reaguje złością, nie odpowiadaj niecierpliwie. To jest jego forma obrony przeciwko zmianom, na które nie ma żadnego wpływu. Zamiast tego zaznacz, że rozumiesz jego uczucia i że ty również będziesz tęsknić za dotychczasowym domem. Dzięki temu dziecko nie będzie czuło się osamotnione ani nie będzie miało wrażenia, że jesteś przeciwko niemu.
  • Zabierz dziecko w miejsce przeprowadzki – o ile to możliwe, pojedźcie razem do nowego domu na kilka tygodni przed faktycznymi przenosinami. Obejrzyjcie mieszkanie. Zachęć dziecko, by razem z tobą zaplanowało wystrój poszczególnych pokoi – w ten sposób dasz mu znać, że uczestniczy w całym procesie w takim samym stopniu jak ty. Przy okazji pozwiedzajcie okolicę – może znajdziecie jakieś ciekawe miejsca, które twoja pociecha będzie chciała odwiedzić?
  • Pozwól się pożegnać – daj dziecku czas i możliwości pożegnania się z przyjaciółmi, krewnymi oraz otoczeniem. Dobrym pomysłem będzie wspólny spacer po najważniejszych dla niego miejscach. Nie poganiaj go, daj mu czas na to, by przepracowało swoje uczucia i pogodziło się z rozstaniem.
  • Zaplanuj dzień przeprowadzki – postaraj się, by przenosiny przebiegły sprawnie i bez problemów. Zabierz też w torbie podręcznej kilka drobiazgów, które są ważne dla dziecka – takie jak ulubiony miś czy koc. Znajdzie w nich pokrzepienie i pociechę w stresie związanym z ostatecznym opuszczeniem domu.